Wegańskie bagietki

Po wielu próbach w końcu  znalazłam przepis na pyszne francuskie bagietki. Jednak przepis ten opiera się na mleku i maśle, dlatego dziś przedstawię Wam wersję wege. Równie dobrą i chrupiącą 🙂

6Odkąd stałam się szczęśliwą posiadaczką blachy do wypieku bagietek, wypiekam je regularnie. Za każdym razem nieco modyfikuję przepis, żeby wprowadzić nieco urozmaicenia do kuchni. Dziś przedstawię Wam bagietki pszenno-żytnie.

Składniki (na 5 sztuk):

  • mąka pszenna – 450 g
  • mąka żytnia – 100 g
  • woda – 350 ml
  • drożdże suszone – 1 opakowanie (7 g)
  • margaryna bezmleczna – 50 g
  • cukier – 1 łyżka
  • sól – 1 łyżeczka

Margarynę rozpuściłam i odstawiłam do lekkiego przestudzenia.

Drożdże wymieszałam z cukrem, szklanką mąki i letnią wodą i odstawiłam do wyrośnięcia. Wyrośnięty zaczyn wymieszałam z pozostałą ilością mąki, rozpuszczoną margaryną i solą. Z podanych składników zagniotłam elastyczne ciasto, które odstawiłam na 30 minut do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto ponownie zagniotłam i odstawiłam na 1 godzinę (ciasto można również odstawić do lodówki na całą noc, a następnego dnia rano wyjąć je około 2 godziny przed pieczeniem).

Wyrośnięte ciasto przeniosłam na posypaną mąką stolnicę i podzieliłam na 5 części, z których uformowałam bagietki. Bagietki ułożyłam na wysmarowanej oliwą blaszce do pieczenia i odstawiłam do wyrośnięcia (na około 45 minut).

Piekarnik nagrzałam do temperatury 220°C  . Przed włożeniem bagietek do pieca, delikatnie nacięłam je bardzo ostrym nożem, a piekarnik naparowałam spryskując jego wnętrze wodą.

Bagietki piekłam około 25 minut, po 10 minutach zmniejszyłam temperaturę do 180°C .

Voilà

4

5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *