Leopard bread – chleb w cętki

To chyba najpiękniejszy chlebek świata 🙂 Musiałam go wypróbować i Wam też bardzo polecam 🙂 Idealnie smakuje na słodko – z miodem lub konfiturą.

Czas przygotowania – ok. 2,5 -3 godziny (łączy czas przygotowania i pieczenia)
Ilość porcji – forma o wymiarach 29 cm x 11 cm
Stopień trudności – średni

Składniki:

 • mleko – 250 ml
 • mąka pszenna (typ 650) – 350-375 g
 • skrobia ziemniaczana – 25 g
 • cukier – 70 g
 • drożdże świeże – 25 g (lub 7 g drożdży instant)
 • masło – 50 g
 • ekstrakt waniliowy – 1 łyżeczka

dodatkowo na jasno-czekoladową warstwę:

 • kakao – 2 łyżeczki
 • mleko – 2 łyżeczki

dodatkowo na ciemno-czekoladową warstwę:

 • kakao – 2 łyżki
 • mleko – 2 łyżki

Przygotowanie:

 1. Masło rozpuścić na patelni, przestudzić.
 2. Mleko podgrzać, dodać do niego skrobię i wymieszać.
 3. Do mleka dodać pokruszone drożdże i 1 łyżkę cukru – wymieszać, odstawić na 10 minut.
 4. Wyrośnięty rozczyn przenieść do misy miksera lub robota kuchennego, w którym będziemy wyrabiać ciasto.
 5. Do rozczynu dodać zimne (ale płynne) masło, resztę cukru, ekstrakt waniliowy i zacząć wyrabiać ciasto stopniowo dosypując mąkę.
 6. Ciasto wyrabiać kilka minut – ma być elastyczne, lśniące i nieklejące. Odstawić na 10 minut, po czym ponownie wyrabiać 2-3 minuty. 
 7. Tak przygotowane ciasto podzielić na 2 równe części. Jedną część delikatnie oprószyć mąką, włożyć do woreczka foliowego i odstawić do lodówki.
 8. Drugą część ciasta ponownie podzielić na 2 równe części – do jednej dodać 2 łyżeczki kakao i 2 łyżeczki mleka (to będzie jasno-czekoladowa część)- zagnieść, oprószyć mąką i w woreczku foliowym umieścić w lodówce. Do drugiej części dodać 2 łyżki kakao i 2 łyżki mleka (to będzie ciemno-czekoladowa część) – zagnieść, oprószyć mąką i w woreczku foliowym umieścić w lodówce.
 9. Ciasto (wszystkie 3 woreczki) schłodzić w lodówce ok. 60-70 minut.
 10. Wyrośnięte kulki ciasta wyjąć z lodówki. Każdą kulkę zważyć i podzielić na 4 równe części – uzyskamy w ten sposób 12 kawałków ciasta (po 4 w każdym kolorze).
 11. Każdy kawałek jasno-czekoladowego ciasta zwinąć w kształt rulonika o długości formy, jakiej będziemy używać do pieczenia.
 12. Ciemno-czekoladowe kawałki ciasta rozwałkować na 4 placki o długości wcześniej przygotowanych ruloników. Przy użyciu pędzelka każdy ciemny placek posmarować mlekiem i owijać wokół ruloników z jasno-czekoladowego ciasta. W ten sposób uzyskamy 4 rulony dwukolorowego czekoladowego ciasta („cygara”).
 13. Każdy kawałek ciasta bez dodatku kakao również rozwałkować na placek długości keksówki, posmarować mlekiem i owijać wokół czekoladowych „cygar”. W ten sposób otrzymamy 4 rulony 3-kolorowego ciasta. 
 14. Każdy wałek kolorowego ciasta rolować do momentu podwojenia jego długości. Tak przygotowane wałeczki przecinać na 2 równe połówki.
 15. Keksówkę, w której będziemy piec chlebek wyłożyć papierem do pieczenia.
 16. Przygotowane wałeczki ciasta ułożyć w keksówce (u mnie to 2 warstwy). Chlebek przykryć suchą ściereczką i odstawić na 60 minut.
 17. Piekarnik nagrzać do 190°C (góra-dół).
 18. Wyrośnięty chlebek przed włożeniem do piekarnika posmarować mlekiem.
 19. Chlebek włożyć do nagrzanego piekarnika – temperaturę od razu obniżyć do 175°C (góra-dół). Chlebek piec ok. 35 minut.
 20. Upieczony chlebek wyjąć z piekarnika, odstawić na 10 minut, po czym wyjąć go z foremki i odstawić na kratce do całkowitego ostygnięcia.

Voilà!

 

Dodaj komentarz