English muffins

Gdy psuje Ci się piekarnik, a nie masz możliwości kupienia pieczywa, możesz zjeść owsiankę lub…usmażyć sobie przepyszne bułeczki 😛

Czas przygotowania – ok. 2,5 -3 godziny (łączy czas przygotowania i smażenia)
Ilość porcji – ok. 12 sztuk
Stopień trudności – łatwy

Składniki na ok. 12 sztuk:

 • woda – 120 ml
 • mleko – 80 ml
 • mąka pszenna typ 450 – 350 g
 • drożdże świeże – 15 g (lub 7 g drożdży suszonych)
 • masło – 40 g (w temp. pokojowej)
 • sól – 1 łyżeczka

Przygotowanie:

 1. W misie robota kuchennego (lub w misce, gdy będziecie przygotowywać ciasto ręcznie) umieścić drożdże, letnią wodę i letnie mleko – wymieszać, odstawić na 10 minut.
 2. Do misy dodać mąkę i sól i zacząć wyrabiać ciasto. Gdy ciasto będzie wstępnie wymieszane dodać miękkie masło i kontynuować zagniatanie ciasta do momentu, aż uzyskamy ciasto gładkie, lśniące i nieklejące.
 3. Ciasto przenieść do miski oprószonej mąką i odstawić pod przykryciem na 1 godzinę.
 4. Wyrośnięte ciasto przenieść na blat oprószony mąką (lub stolnicę) i delikatnie rozwałkować na grubość około 5-6 mm.
 5. Z ciasta wyciąć krążki o średnicy około 8 cm (pozostałe ciasto ponownie zagnieść, rozwałkować i wycinać krążki do momentu wykorzystania całego ciasta, ale starać się zagniatać ciasto jak najmniejszą ilość razy).
 6. Wycięte krążki obtaczać w mące i przekładać na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Przykryć suchą ściereczką i odstawić na ok. 1 – 1,5 godz do napuszenia.
 7. Rozgrzać patelnię na średnim ogniu (nie może być bardzo gorąca, bo bułeczki się spalą na zewnątrz, ale zostaną surowe w środku).
 8. Bułeczki smażyć 12 minut (po 6 minut z każdej strony), ale obracać je co 3 minuty (czyli 3 minuty z jednej, następnie 3 minuty z drugiej strony, ponownie po 3 minuty z pierwszej i drugiej).
 9. Usmażone bułeczki odstawiać na kratę do wystudzenia.
 10. Podawać z jajkiem sadzonym i podsmażonym bekonem 😉

Voilà!

Dodaj komentarz