Butelka – wazon

Dziś wpis z innej bajki,a mianowicie decoupage. Interesuję się tym od niedawna, ale szczerze mogę powiedzieć, że jest to bardzo wciągające zajęcie, zwłaszcza, kiedy udaje się stworzyć coś naprawdę ładnego. Dziś owoc mojej wczorajszej pracy – natchnęło mnie po 21, więc siedziałam w nocy, żeby skończyć 😉 Patrząc na butelkę rano stwierdzam – że warto było poświęcić noc na malowanie, wycinanie, lakierowanie ;> Zresztą oceńcie sami 🙂

blog 7

Aby zrobić takie cudo potrzebne są:

 • butelka
 • biała farba akrylowa
 • czerwony barwnik
 • serwetka lub papier ryżowy z wybranym motywem
 • klej do decoupage
 • lakier błyszczący akrylowy
 • nożyczki
 • gąbka do tapowania
 • płaski pędzelek do kleju
 • duży pędzel do lakierowania

Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie umyć butelkę z pozostałości kleju, papieru itp. myjąc w ciepłej wodzie z płynem do naczyń (użyłam butelki po winie – radzę opróżnić ją dzień przed przystąpieniem do ozdabiania ;>).

 1. Na dokładnie oczyszczoną i wysuszoną butelkę nałożyłam cienką warstwę białej farby akrylowej przy użyciu gąbki do tapowania.
  blog 2
 2. Odczekałam około 40 min, po czym zaczęłam nakładać drugą warstwę białej farby od dołu. W miarę przesuwania się w górę butelki do białej farby dodawałam czerwony barwnik, żeby uzyskać różowawy kolor i zatrzeć granicę przechodzenia farby białej w różową. Im wyżej butelki tym więcej czerwonego barwnika aby uzyskać efekt cieniowania.
  blog 3
 3. Gdy butelka schła wycięłam motyw kwiatowy z serwetki papierowej, odrzuciłam 2 białe warstwy serwetki pozostawiając warstwę z barwnym motywem.
  blog 4
 4. Naklejanie serwetki rozpoczęłam od liści i stopniowo przechodziłam wyżej. Klej nakładałam od środka motywu w kierunku jego brzegów, aby ładnie wygładzić serwetkę. Powstałe zagięcia i pęcherzyki powietrza delikatnie wygładziłam płaskim pędzlem. Butelkę odstawiłam do wyschnięcia (należy uzbroić się w cierpliwość i dokładnie osuszyć motyw przed rozpoczęciem lakierowania, żeby uniknąć przerwania lub niepotrzebnego zagięcia serwetki).
  blog 5
 5. Dobrze osuszoną butelkę polakierowałam i odstawiłam do wyschnięcia (do rana).
  blog 6

Ostatecznie nałożyłam 4 warstwy lakieru dla uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Gotowa butelka może nam posłużyć jako wazon, butelka na nalewkę lub po prostu jako ładny element dekoracji wnętrza.

blog 1

Butelka 9

 

One Response to Butelka – wazon

 1. Natiszka napisał(a):

  Bardzo mi się podoba ten wazonik! Jest śliczny:)

Dodaj komentarz